Dziś jest:  Piątek, 29.05.2020
 
 
 
     
Aktualnosci
Nasz Oddział
Dokumenty
Galeria
Linki
Kontakt
  :: Aktualności ::  
  Uwaga, zmieniają Kartę Nauczyciela!
 

 

Nauczycieli czeka wkrótce rewolucja m.in. w awansie zawodowym, systemie oceniania, systemie wynagradzania i uprawnieniach socjalnych nauczycieli. Rząd przyjął 12 września br. kontrowersyjny projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dokument trafi teraz do Sejmu.

 

Według służb prasowych premier Beaty Szydło projekt ma uporządkować system finansowania oświaty. „To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują system finansowania zadań oświatowych, tak aby był przejrzysty i łatwiejszy w stosowaniu przez organy prowadzące szkoły, w tym samorządy, a także dyrektorów szkół i innych placówek oświatowych. Zmienione zostaną także regulacje odnoszące się do wykonywania zawodu nauczyciela, przede wszystkim dotyczące czasu pracy, awansu zawodowego (powiązaniu go z wynagrodzeniem) i urlopu" - czytamy w komunikacie kancelarii premiera.

 

Zdaniem urzędników „wprowadzone rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom samorządów terytorialnych i nauczycieli". Czyżby? W projekcie znalazł się obszerny pakiet przepisów zmieniających Kartę Nauczyciela. I uderzających nauczycieli po kieszeni. Do najbardziej bolesnych dla portfeli pomysłów Anny Zalewskiej należy likwidacja prawie wszystkich dodatków znajdujących się w artykule 54 Karty. Chodzi o prawo do lokalu mieszkalnego, dodatku mieszkaniowego, prawo do mieszkania dla nauczyciela, który przeszedł na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Ocaleje jedynie dodatek wiejski, z którego korzystają nauczyciele pracujący na wsi i w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

 

To nie wszystko. Nauczyciele stracą też prawo do działki (art. 56 KN) i prawo do mieszkania w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły (art. 58 KN). Osoby obecnie korzystające z lokalu mieszkalnego i działki będą mogły z nich korzystać do końca okresu, na jaki zostały im one przyznane. Do przeszłości ma trafić także zasiłek na zagospodarowanie (art. 61 KN). Zasiłek ten jako ostatni otrzymają nauczyciele, którzy spełnili wszystkie wymagania do 1 września 2018 r.

 

Ministerstwo wymyśliło nowy dodatek - za wyróżniającą ocenę pracy (opisywane już wielokrotnie w Głosie „500+ dla nauczycieli dyplomowanych"). Przysługiwać ma nauczycielowi dyplomowanemu z co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole na tym stanowisku. Nauczyciel otrzyma dodatek tylko w okresie, w którym jego praca była oceniana jako wyróżniająca, czyli na trzy lata. Pierwsze pieniądze nauczyciele zobaczą jednak dopiero za trzy lata! Według wyliczeń urzędników Anny Zalewskiej dodatek wyniesie od 1 września 2020 r. 95 zł, od 1 września 2021 r. 206 zł, a od 1 września 2022 r. 507 zł. Z szacunków wynika, że dodatek trafi do co trzeciego uprawnionego nauczyciela dyplomowanego, czyli do ok. 100 tys. osób.

 

Oprócz tego ministerstwo zamierza wydłużyć ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli z obecnych 10 lat do 15. Choć w wyjątkowych sytuacjach będzie można ją albo wydłużyć do lat 18 albo skrócić do lat 12. Jeżeli nauczyciele będą później awansować, to automatycznie będą zarabiać mniej, niż gdyby awansowali w obecnym tempie. Przyniesie to państwu gigantyczne oszczędności. Już w 2019 r. budżet zaoszczędzi na tej operacji 23 min zł. W 2020 r. będzie to 69 min zł, w 2021 r. - 178 mln zł, w 2022 r. - 590 mln zł, w 2023 r. 982 mln zł, a w 2024 r. - rekordowy 1 mld 37 mln zł! W kolejnych latach państwo wyda na nauczycielskie pensje mniej od 900 min do 1 mld zł.

 

Bolesnym rozwiązaniem dla nauczycieli stanie się także zamiana systemu wypłaty wynagrodzeń „z góry" na „z dołu". Związek Nauczycielstwa Polskiego w swojej opinii do projektu ustawy napisał, że pomysł ten jest do przyjęcia tylko pod warunkiem, że zostanie on zrekompensowany wypłatą dodatkowego wynagrodzenia miesięcznego w trakcie roku kalendarzowego, w którym dokonana będzie modyfikacja systemu wypłacania wynagrodzeń.

 

W projekcie mowa jest o jeszcze innych istotnych zmianach, m.in. w systemie oceniania pracy nauczycieli (piszemy o tym na s. 3) czy w zasadach udzielania nauczycielom urlopów dla poratowania zdrowia, z których będzie trudniej skorzystać niż obecnie. PS

 

Źródło: Głos Nauczycielski nr 38/2017 

   
zobacz wszystkie »
 
  © 2007
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Suwałkach